Vlastivědná vycházka – Husité na Morav

V sobotu 7. března se konala další z našich oblíbených vlastivědných vycházek. 

Sešli jsme se u školy už v 7:30 a naším prvním úkolem bylo dostat se do Bořitova. Bořitov je obec nedaleko Černé Hory. Od nádraží v Králově poli nám jel autobus 301. Když jsme dojeli do Králova pole, tak nám zatrnulo. Na náš autobus už čekalo minimálně 30 lidí. Vejdeme se?

Dopadlo to dobře, pan řidič nás vzal a my jsme (byť vestoje) dojeli do Černé Hory. Autobus z Černé Hory do Bořitova už byl podstatně prázdnější a tak jsme se (teď už pohodlně) dostali na místo určení.

Z Bořitova jsme vyrazili po zelené turistické značce ke dvěma kopcům, konkrétně k Velkému a Malému Chlumu.

Na úpatí Velkého Chlumu jsou v lese ukryty sochy Stanislava Rolínka. Je zde sousoší husitských bojovníků, které je velmi pěkně udržované a dále spící dívka, hlava vojáka, hlavy bojovníků a hlava lva. My jsme kromě sousoší husitských bojovníků našli a viděli spící dívku a hlavy bojovníků. Ostatní sochy nám zůstaly skryty v lese mimo značenou cestu.

Od Velkého Chlumu jsme se vydali na vrchol Malého Chlumu k druhému cíli naší cesty a to k rozhledně. Od rozcestníku nad Hutí Sv. Antonie vede až k rozhledně na Malém Chlumu naučná stezka věnovaná okolní přírodě, ale i vývoji krajiny a archeologickým nálezům.

Z rozhledny Malý Chlum jsme pak měli velmi pěkný výhled do okolí, například až k Boskovickému hradu nebo do Letovic. Pod rozhlednou jsme se vydatně občerstvili a dopřáli si delší přestávku.

Pak už nás čekal jen závěrečný sestup do obce Krhov, odkud jsme autobusem dojeli do Skalice nad Svitavou. Do Brna jsme pak pohodlně dojeli vlakem. 

Fotografie