Školní knihovna

Provoz školní knihovny

Školní knihovna je v provzu o čase budete informování prostřednictvím ŠkolyOnLine

v příadě dotazů se obracejtena pí. uč Křepelkovou monika.krepelkova@zscejkovcika.cz

Řád školní knihovny

1. Všeobecná ustanovení

Řád stanovuje pravidla provozu školní knihovny. Stanovuje práva a povinnosti žáků a také podmínky provozu školní knihovny.

2. Provoz školní knihovny

Školní knihovna je otevřena dle rozvrhu ve Škole OnLine

3. Uživatelé školní knihovny

Školní knihovnu může navštěvovat každý žák ZŠ Čejkovická 10, Brno.

Při první návštěvě je žák seznámen s řádem školní knihovny a s pravidly bezpečnosti při pobytu v jejích prostorách. Žákovi je vystaven čtenářský průkaz.

4. Práva uživatelů školní knihovny

Žák má právo bezplatně si půjčovat knihy školní knihovny.

Žák má právo v otevírací době knihovny knihy prohlížet, číst, může zde psát referáty, učit se.

5. Povinnosti uživatelů školní knihovny

Žák má povinnost vracet knihy ve stanovené výpůjční době nebo požádat o její prodloužení.

Žák zodpovídá za stav vypůjčených knih, proto si je ve vlastním zájmu před vypůjčením prohlédne a nahlásí správkyni knihovny jejich případné poškození.

Do knih a časopisů je zakázáno vpisovat, podtrhávat, vytrhávat stránky, ničit obaly a označení na knihách ani je jiným způsobem poškozovat.

Žák nesmí vypůjčené knihy půjčovat dalším osobám. Zodpovídá za ně po celou dobu, kdy je má půjčené.

V prostorách knihovny se žák chová tiše, neruší ostatní čtenáře. Nenosí s sebou do knihovny jídlo, pití.

6. Způsoby půjčování knih

Knihy se půjčují na dobu 1 měsíce. Žák si může půjčit nejvýše 3 knihy současně. O výjimce může rozhodnout správkyně školní knihovny.

Veškeré zapůjčené knihy je žák povinen vrátit vždy před koncem daného školního roku.

Nevrátí-li žák vypůjčené knihy včas, správkyně školní knihovny upozorní zákonné zástupce žáka formou upomínky.

7. Poplatky

V případě poškození knihy žák hradí 10 až 50 procent z ceny knihy podle míry poškození.

Pokud žák ztratí knihu, nahradí ji knihou téhož titulu nebo částkou, kterou určí správkyně školní knihovny.

Do vyřešení způsobu nahrazení ztráty a uhrazení všech pohledávek má správkyně knihovny právo pozastavit žáku půjčování knih.

8. Závěrečné ustanovení

Řád školní knihovny je vyvěšen na viditelném místě.