Matika, logika a další hry

Naši žáci mají každoročně možnost zúčastnit se různých soutěží a turnajů z oblasti matematiky a logiky.

V září měli možnost registrovat se do Logické olympiády, kterou pořádá Mensa ČR. Soutěže v jednotlivých kategoriích probíhaly v říjnu online.
V kategorii A1 určené pro prvňáčky jsme měli 4 zástupce, z nichž nejlepší se umístil na 1. – 11. místě v kraji (celkem v kraji soutěžilo 367 žáků). 
V kategorii A určené žákům 3. až 5. ročníků jsme měli 16 zástupců.
V kategorii B určené žákům 6. až 9. ročníků jsme měli 13 zástupců, z nichž jeden postoupil do krajského kola, kde obsadil velmi krásné 11. místo.

V říjnu se potom konal školní turnaj v piškvorkách, o kterém jsme Vás již informovali. Pět nejlepší žáků se následně zúčastnilo týmového turnaje PIšQworky 2019. 
Proto jsme se ve čtvrtek 14. 11. 2019 vydali na gymnázium na Slovanském náměstí, aby našich pět statečných změřilo síly s žáky dalších základních i středních škol. Sešlo se 18 týmů, které byly rozděleny do 4 skupin. Ze skupiny poté postupovaly dva týmy do play-off. Vylosovali jsme si skupinu B, ve které jsme se utkali se třemi středními školami. Ze skupiny jsme postoupili na druhém místě. V play-off jsme potom hráli s žáky ZŠ Sirotkova. Náš tým rytířsky nechal vyhrát soupeře, čímž pro nás soutěž skončila.
Vzhledem k tomu, že jsme na turnaji tohoto typu byli poprvé, můžeme i postup ze skupiny považovat za úspěch.

Poprvé jsme také zkoušeli soutěž MaSo. Tedy týmovou matematickou soutěž pro žáky šestých až devátých ročníků, organizovanou studenty a přáteli matematicko-fyzikální fakulty UK. Soutěž proběhla v úterý 12. listopadu 2019 současně v sedmi městech. Podzimního MaSa se zúčastnilo celkem 920 soutěžících ve 235 týmech ze 141 různých škol. 
Naše škola byla zastoupena týmem „Čejky“ složeným ze dvou žákyň 7. ročníku a dvou žáků 9. ročníku. V rámci soutěže, která se v Brně konala na gymnáziu Matyáše Lercha, musel náš tým během 90 minut řešit matematické a logické úlohy, za správně vyřešenou úlohu získal „peníze“ na cestu. Peníze potom investoval do letenek, díky kterým mohl cestovat po světě a navštěvovat různá místa. Podle počtu navštívených míst, náročnosti tras a několika dalších podmínek získal tým body. Celkové množství bodů určilo konečné pořadí v soutěži.  
Naši žáci si soutěž vyzkoušeli, užili si matematiky, logiky i zábavy a umístili se na 148. místě z 235. 

A co nás v oblasti soutěží a turnajů ještě čeká?
28. listopadu se uskuteční Astronomická olympiáda – školní kolo.
9. ledna 2020 bude školní kolo SUDOKU.
A koncem ledna se můžeme těšit na Pythagoriádu – termín bude upřesněn.

Fotografie