​Dokument V síti

Dokument V síti autorské dvojice Barbory Chalupové a Víta Klusáka měl v českých kinech premiéru v únoru 2020 a do doby jejich uzavření ho zhlédlo více než půl milionu diváků. Autoři začali snímek, který poukazuje na nástrahy internetu a sociálních sítí, natáčet v roce 2017. Dokument byl od začátku pouze experimentem, který skončil hůř, než všichni očekávali. Extrémně alarmující zjištění vyděsila i samotné dokumentaristy.

Jedna z hlavních protagonistek, Tereza Těžká, byla za svůj herecký výkon nominována na Českého lva 2020.

Dokument je vhodný jako prevence kyberšikany pro žáky 7. – 9. ročníků základních škol a studenty středních škol, respektive od 12 let. Naše škola měla na snímek rezervovaná místa už na začátku března 2020 na termín 22. května 2020 v kině Scala. Bohužel nucené uzavření škol v polovině loňského března až téměř do konce školního roku 2019/2020 nám překazilo plány.

A teď to hlavní: Česká televize odvysílá dokument V síti v exkluzivní premiéře ve středu 10. 3. ve 20:10 na ČT1. Jeho zhlédnutí určitě doporučuji žákům 7. – 9. ročníků (jako prevenci kyberšikany) i Vám, rodičům.

Pro rodiče žáků v 6. třídách: Jako rodiče se na dokument určitě podívejte. Jestli ho s Vámi budou sledovat i Vaše děti, zvažte sami. Pro rodiče žáků v 1. - 5. třídách: Jako rodiče se na dokument určitě podívejte. Pro Vaše děti dokument, vzhledem k jejich věku, není vhodný.

Martina Sklenářová
školní metodik prevence